Říjen
MAGION 1, první československá družice vypuštěná 24. října 1978. MAGION je název série malých MAGnetosférických a IONosférických družic vyráběných v České republice, které byly vypouštěny jako ruské vědecké S/C družice. | |
MAGION 1, první československá družice vypuštěná 24. října 1978. MAGION je název série malých MAGnetosférických a IONosférických družic vyráběných v České republice, které byly vypouštěny jako ruské vědecké S/C družice. Všechny družice MAGION byly řízeny s přijímací stanice Panská Ves |
Vícebodové kontinuální dopplerovské sondování (CDS) v IAP bylo zahájeno dočasnou měřicí kampaní ve Španělsku během zatmění Slunce 5. října 2005. Od té doby byla vytvořena mezinárodní síť CDS, která zahrnuje zařízení v České republice, Jihoafrické republice, Argentině, na Tchaj-wanu, Slovensku a v Belgii (stav na konci roku 2023). CDS se používá ke studiu putujících ionosférických poruch, inosférických poruch způsobených seismickými událostmi, nepříznivým počasím, sluneční a geomagnetickou aktivitou atd.
Wladimir Petrovič Köppen (25. září 1846 - 22. června 1940) byl rusko-německý geograf, meteorolog, klimatolog a botanik. Jeho nejvýznamnějším přínosem pro vědu bylo vytvoření Köppenovy klasifikace klimatu, která se s určitými úpravami dodnes běžně používá. Ve své klasifikaci určil pět hlavních klimatických skupin, které odpovídají pěti hlavním vegetačním skupinám: tropické dešťové klima, suché klima, mírné dešťové klima, boreální klima a sněhové klima.
Christophorus Henricus Diedericus Buys Ballot (October 10, 1817 – February 3, 1890) byl nizozemský chemik a meteorolog, po němž je pojmenován Buys Ballotův zákon a Buys Ballotova tabulka. Byl prvním předsedou Mezinárodní meteorologické organizace, která se později stala Světovou meteorologickou organizací.
Buys Ballot je znám především svými úspěchy v oblasti meteorologie, konkrétně vysvětlením směru proudění vzduchu ve velkých povětrnostních systémech. Kromě toho v roce 1854 založil Královský nizozemský meteorologický ústav a až do své smrti byl jeho hlavním ředitelem. Jako jeden z prvních vnímal potřebu mezinárodní spolupráce a v roce 1873 zorganizoval a stal se prvním předsedou Mezinárodní meteorologické organizace, předchůdkyně Světové meteorologické organizace (WMO).
Zdroj: "C. H. D. Buys Ballot," Wikipedia, The Free Encyclopedia
Lewis Fry Richardson (11. října 1881 - 30. září 1953) byl anglický matematik, fyzik, meteorolog, psycholog a pacifista, který byl průkopníkem moderních matematických technik předpovídání počasí a použití podobných technik při studiu příčin válek a způsobů, jak jim předcházet. Proslul také svou průkopnickou prací týkající se fraktálů a metody řešení soustavy lineárních rovnic známé jako modifikovaná Richardsonova iterace.
Richardsonův zájem o meteorologii ho vedl k návrhu schématu předpovědi počasí pomocí řešení diferenciálních rovnic, což je metoda používaná v současnosti, ačkoli v době, kdy v roce 1922 publikoval knihu Weather Prediction by Numerical Process, nebyly k dispozici vhodné rychlé počítače. Když Richardson v roce 1950 obdržel zprávu o první předpovědi počasí pomocí prvního moderního počítače ENIAC, reagoval, že výsledky jsou "obrovským vědeckým pokrokem". První výpočty pro 24hodinovou předpověď trvaly ENIACu téměř 24 hodin. Zdroj: Wikipedia contributors, "Lewis Fry Richardson," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed December 20, 2023). |
Nobelova cena míru za rok 2007 byla udělena společně Mezivládnímu panelu pro změnu klimatu (IPCC) a Albertu Arnoldovi (Al) Gorovi mladšímu "za jejich úsilí o získání a šíření lepších poznatků o změně klimatu způsobené člověkem a za položení základů pro opatření, která jsou nezbytná k boji proti této změně". IPCC svými vědeckými zprávami vytvořil stále širší informovaný konsenzus o souvislosti mezi lidskou činností a globálním oteplováním.
Výzkum atmosféry v rámci Československé akademie věd (ČSAV) původně probíhal na půdě Geofyzikálního ústavu. V jeho rámci byl v roce 1957 vyčleněn tzv. meteorologický sektor, který se od roku 1961 přeměnil na samostatnou Laboratoř meteorologie ČSAV pod vedením externího ředitele prof. Aloise Gregora. Proces byl završen 30. října 1963, kdy prezídium ČSAV rozhodlo o zřízení Ústavu fyziky atmosféry ČSAV, který následně zahájil svou činnost k 1. lednu 1964.
Observatoř a telemetrická stanice Panská Ves se nachází asi 60 km severně od Prahy, nedaleko městečka Dubá. Observatoř slouží jako přijímací stanice pro vědecké družice (všechny družice MAGION, družice CLUSTER) a pro různá pozemní měření atmosféry a ionosféry (součást Dopplerovy sondážní sítě, pole pro infrazvuková měření, airglow kamery, atmosférické elektrické pole... ).