Prosinec
Detail desky pro měření velmi nízkofrekvenčních elektromagnetických plazmových vln s elektronickými součástkami zapouzdřenými v antivibračním materiálu. | |
Detail desky pro měření velmi nízkofrekvenčních elektromagnetických plazmových vln s elektronickými součástkami zapouzdřenými v antivibračním materiálu pro zabránění poškození při startu v důsledku vibrací. Všechny družice MAGION studovaly zemskou MAGnetosféru a IONosféru a přijímaly povely z řídící a přijímací stanice Panská Ves. |
Královská česká společnost nauk bylo nejstarší sdružení českých vědců, které vzniklo původně v roce 1769 jako Společnost učená. Roku 1784 byla tato společnost se souhlasem císaře přetvořena na Českou společnost nauk a konečně v roce 1790 přejmenována na Královskou českou společnost nauk. V roce 1952 byla včleněna do Československé akademie věd.
Další zdroje:
- Josef Petráň, 1995: Královská česká společnost nauk, Vesmír, 74, 632.
Zdroj: „Královská česká společnost nauk.“ Wikipedie: Otevřená encyklopedie.
Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) je mezivládní orgán Organizace spojených národů založený Světovou meteorologickou organizací (WMO) a Programem OSN pro životní prostředí (UNEP). IPCC poskytuje pravidelná hodnocení vědeckých základů změny klimatu, jejích dopadů a budoucích rizik a možností adaptace a zmírnění. Cílem IPCC je poskytovat vládám vědecké informace, které mohou využít při tvorbě klimatických politik.
Pařížská dohoda je mezinárodní smlouvou o změně klimatu. Dohoda, která byla přijata v roce 2015, zahrnuje plán opatření na mitigaci a adaptaci na změny klimatu a jejich financování. Pařížskou dohodu vyjednalo 196 stran na konferenci OSN o změně klimatu v roce 2015 poblíž Paříže ve Francii.
Dlouhodobým cílem Pařížské dohody je udržet nárůst průměrné globální teploty pod 2 °C nad předindustriální úrovní, a pokud možno omezit nárůst na 1,5 °C s cílem podstatně snížit negativní dopady změny klimatu. Pro dosažení těchto cílů by se emise skleníkových plynů měly co nejdříve snížit a do poloviny 21. století by měly dosáhnout nulové bilance. Aby se globální oteplování udrželo pod 1,5 °C, je třeba do roku 2030 snížit emise zhruba o 50 %.
Československá meteorologická společnost (ČSMS) při ČSAV byla vědecká společnost při Československé akademii věd sdružující zájemce o meteorologii v tehdejším Československu, popř. čestné členy ze zahraničí. ČSMS vznikla v r. 1958 a jejím prvním předsedou byl prof. RNDr. Mikuláš Konček, DrSc.
Na jejích základech vznikla v roce 1993 jako nástupnická organizace Česká meteorologická společnost. Její náplní je vědecká činnost, výměna informací mezi pracovníky z různých pracovišť a popularizace meteorologie. Ve své činnosti využívá různé formy přednáškové činnosti, jako např. semináře, konference i akce s mezinárodní účastí. Společnost je řízena hlavním výborem v čele s předsedou a je členem Rady vědeckých společností při Akademii věd ČR a členem Evropské meteorologické společnosti.
MAGION 3 byl vypuštěn 18. 12. 1991 na oběžnou dráhu s perigeem přibližně 440 km a apogeem 3070 km. Poloha družice byla stabilizována pomocí rotace a magnetického pole. Měřila vlny plazmatu, parametry ionosférického plazmatu a magnetické pole Země.
Carl-Gustaf Arvid Rossby (28. prosince 1898 - 19. srpna 1957) byl americký meteorolog švédského původu, který poprvé vysvětlil pohyby atmosféry ve velkém měřítku pomocí mechaniky tekutin. Identifikoval a charakterizoval tryskové proudění i dlouhé vlny v západním proudění, které byly později pojmenovány jako Rossbyho vlny.
Rossby se k meteorologii a oceánografii dostal během studia geofyziky u Vilhelma Bjerknese na Geofyzikálním institutu Bergenské univerzity v norském Bergenu v roce 1919, kde Bjerknesova skupina rozvíjela průkopnické koncepty, které se staly známé jako Bergenská (norská) meteorologická škola, včetně teorie polární fronty.
V roce 1925 získal Rossby stipendium od Švédsko-americké nadace "na studium aplikace teorie polárních front na počasí v Americe". V americkém meteorologickém úřadu ve Washingtonu spojil teoretickou práci na atmosférické turbulenci s vytvořením první meteorologické služby pro civilní letectví. V roce 1928 se stal docentem na katedře aeronautiky Massachusettského technologického institutu (MIT). Krátce poté MIT založil první katedru meteorologie v USA. V roce 1931 se stal také vědeckým pracovníkem Oceánografického ústavu ve Woods Hole. V této době se zabýval termodynamikou atmosféry, atmosférickým prouděním a turbulencí a interakcí mezi oceány a atmosférou.
Dne 9. ledna 1939 se stal americkým občanem a v témže roce zástupcem ředitele výzkumu v americkém meteorologickém úřadu. Jeho jmenováním vedoucím katedry meteorologie na Chicagské univerzitě v roce 1940 začalo období, v němž obrátil svou pozornost k velkoplošným pohybům atmosféry. Identifikoval a charakterizoval tryskové proudění i Rossbyho vlny v atmosféře.
Zdroj: "Carl-Gustaf Rossby," Wikipedia, The Free Encyclopedia.