Duben
Spodní pohled na desku dekodéru dálkového ovládání pro československé družice MAGION 2-3 a české družice MAGION 4-5. Všechny družice MAGION studovaly zemskou MAGnetosféru a IONosféru. | |
Spodní pohled na desku dekodéru dálkového ovládání pro československé družice MAGION 2-3 a české družice MAGION 4-5. Všechny družice MAGION studovaly zemskou MAGnetosféru a IONosféru a přijímaly povely z řídící a přijímací stanice Panská Ves. |
TIROS-1 byla první úspěšně provozovaná meteorologická družice a první družice z programu TIROS (Television Infrared Observation Satellite).
Družice nesla dvě televizní kamery spolu se dvěma záznamovými magnetickými páskami, na kterých se snímaná data uchovávala v době, kdy družice byla z dosahu přenosových pozemních stanic. Jedna kamera byla s vysokým rozlišením. Energii zajišťovaly baterie dobíjené 9 200 solárními bateriemi. Družice měla 106 centimetrů v průměru a 48 centimetrů na výšku, vážila 120 kilogramů. Byla tvořena hliníkovou slitinou a nerezovou ocelí. Měla tři páry raket na tuhé palivo sloužících k otáčení. K vysílání a přenosu sloužily antény připevněné na bázi a na horním okraji družice. Družice byla stabilizována proti rotaci a nebyla vázána při svém oběhu k povrchu Země, tudíž televizní kamery mohly povrch Země snímat pouze v době, kdy k němu byly natočeny.
Další zdroje:
- TIROS 1, NASA
Zdroj: Wikipedie: Otevřená encyklopedie: TIROS-1
Sonda JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) je první z nejvýznamnější kategorie „velkých“ (L-class) misí evropského programu Cosmic Vision. Pochopení systému planety Jupiter a odhalení její historie nám poskytne lepší pohled na formování a vývoj plynných obrů a jejich měsíců. Hlavním cílem mise, která k Jupiteru dorazí v roce 2031, je charakterizovat podmínky, které mohou vést ke vzniku obyvatelných světů zahrnujících ledové měsíce Jupiteru Ganymeda, Europu a Callisto. Oddělení kosmické fyziky se podílelo na vývoji nízko-frekvenčního přijímače Low Frequency Receiver (LFR), který je součástí vlnového přístroje Radio and Plasma Wave Investigation (RPWI).
Den Země je každoroční akce, která se koná 22. dubna a jejímž cílem je podpořit ochranu životního prostředí. Poprvé se konal v roce 1970 a od té doby zvyšuje povědomí o důležitosti dlouhodobé ekologické udržitelnosti. Den Země poukazuje na rostoucí obavy o životní prostředí, zejména na hrozbu globálního oteplování a potřebu čistých obnovitelných zdrojů energie. V roce 2016 byla na Den Země symbolicky předložena k podpisu mezinárodní Pařížská dohoda o klimatu.
Guglielmo Marconi byl italský fyzik a vynálezce bezdrátového telegrafu neboli rádia. V roce 1909 obdržel Nobelovu cenu za fyziku, o kterou se podělil s německým fyzikem Ferdinandem Braunem. Jeho systematický vývoj krátkovlnných forem bezdrátové komunikace je základem moderní rádiové komunikace na velké vzdálenosti. Začal s krátkou vzdáleností a krok za krokem pracoval na zdokonalování systému. V roce 1900 také Marconi podal svůj dnes již proslulý patent č. 7777 na vylepšení přístrojů pro bezdrátovou telegrafii, který umožňoval provoz několika stanic na různých vlnových délkách bez vzájemného rušení. Jeho hlavní úspěch z prosince 1901, signály přenášené přes Atlantický oceán z Poldhu v anglickém Cornwallu, byl počátkem obrovského rozvoje radiokomunikací, vysílání a navigačních služeb.
Carl Friedrich Gauss byl německý matematik, který přispěl k teorii čísel, teorii funkcí, teorii pravděpodobnosti, geometrii, geodézii nebo astronomii. Je také autorem základní věty algebry, metody nejmenších čtverců, Gaussovy-Jordanovy eliminace (pro řešení maticových rovnic) a zvonové křivky neboli Gaussovy chybové křivky. Gauss významně přispěl k aplikaci matematiky na gravitaci, elektřinu a magnetismus. Rozvinul také obory teorie potenciálu a reálné analýzy. Připisuje se mu vynález algoritmu rychlé Fourierovy transformace. V roce 1821 Gauss vynalezl heliotrop, v roce 1833 magnetometr a v roce 1833 spolu s Wilhelmem Eduardem Weberem vynalezl první elektromagnetický telegraf. Gauss se zajímal o časové a prostorové změny magnetické deklinace, inklinace a intenzity. Gauss vypracoval "Obecnou teorii zemského magnetismu" (1839), v níž předpověděl existenci přesně dvou magnetických pólů na Zemi (doi:10.1007/BF00348431, https://ia600405.us.archive.org/20/items/gaussmemorial00walt/gaussmemorial00walt.pdf).