Červenec
Elektronická deska přijímače kontinuálního dopplerovského sondážního systému pro měření dynamiky ionosféry, provozovaného v několika zemích. | |
Elektronická deska přijímače kontinuálního dopplerovského sondážního systému pro měření dynamiky ionosféry, provozovaného v několika zemích. Dopplerův systém se používá ke studiu atmosférických vln (gravitační vlny, infrazvuk) v ionosféře a dalších ionosférických perturbací charakterizovaných změnami elektronové hustoty nebo pohybem ionosférického plazmatu. |
Evropská kosmická agentura (ESA) je mezinárodní organizací, jejímž cílem je zajišťovat a podporovat spolupráci mezi členskými státy v oblasti kosmického výzkumu a technologií za výlučně mírovými účely a jejich vesmírných aplikací. Jádrem aktivit ESA je Vědecký program zaměřený na realizaci astronomických, astrofyzikálních a někdy také planetárních robotických misí. Česká republika je členskou zemí ESA od roku 2008.
Více informací:
Superpočítač Amálka je provozován v Ústavu fyziky atmosféry pro náročné numerické simulace primárně určené ke studiu chování plazmatu v meziplanetárním prostoru (sluneční vítr) a při jeho interakci s tělesy sluneční soustavy (planety a jejich měsíce). Takto získané výsledky následně slouží k přesnější interpretaci a rozšíření poznatků získaných pomocí přímích měření z vesmírných misí (Solar Orbiter, Messenger, Cluster II, apod.). První prototyp paralelního výpočetního clusteru byl v ústavu experimentálně instalován v roce 1998 a v současnoti je využívána již jeho 8. generace z roku 2024 s celkovým počtem přes 1300 výpočetních jader procesorů řady Intel Xeon.
Cluster II je kosmická mise Evropské kosmické agentury ESA a americké NASA. Cílem konstelace čtyř identických družic je studium zemské magnetosféry, především vlivu sluneční aktivity na blízké okolí Země. Díky formaci ve tvaru čtyřstěnu mohou družice současně měřit změny na časových a prostorových škálách. Mise je po více než dvaceti letech od svého startu stále aktivní. Příjem vybraných vědeckých dat je prováděn na přijímací stanici v Panské Vsi.
Denní úhrn srážek 345,1 mm je historicky nejvyšší hodnotou na území Česka. Byla dosažena v rámci pětidenní srážkové události spojené s částečně retrográdním pohybem cyklony středomořského původu přes střední Evropu. Událost způsobila především v severním českém pohraničí katastrofální povodně.