Společná akce se zapojením ÚFA, GFÚ a ASÚ AVČR
V sobotu 9. listopadu od 10 do 16 hodin je pro veřejnost otevřen spořilovský areál ústavů AV ČR v rámci Týdne Akademie věd ČR, na vaši návštěvu se těší Geofyzikální ústav AV ČR, Ústav fyziky atmosféry AV ČR a Astronomický ústav AV ČR. Mapka stanovišť, ke stažení zde. Příchozí se mohou těšit na ohnivé tornádo, modely kosmických sond nebo také na pozorování Slunce, zemětřesení a výbuchy sopky. Současně budou probíhat zajímavé přednášky představující současný vědecký výzkum. Areál je částečně bezbariérový s možností občerstvení. Pro děti je připravený hrací koutek.
-
sobota 9. 11. 10:30 - 16:30
Pásmo společných přednášek v sále GFÚ- 10:30 RNDr. Jiří Svoboda, Ph.D. (Astronomický ústav AV ČR) - Evropské kosmické mise s českou účastí
- 11:30 prof. RNDr. Ondřej Santolík, Dr. (Ústav fyziky atmosféry AV ČR) - Zvuky z vesmíru
- 12:30 RNDr. Václav Pavlík, Ph.D. (Astronomický ústav AV ČR) - Černé díry a kde je hledat
- 13:30 RNDr. Miloslav Müller, Ph.D. (Ústav fyziky atmosféry AV ČR) - Povodně 24
- 14:30 Mgr. Petr Brož, Ph.D. (Geofyzikální ústav AV ČR) - Když hrozí sopky
- 15:30 Ing. Hana Grison, Ph.D. (Geofyzikální ústav AV ČR) - Magnetizmus kolem nás
Akce ÚFA AVČR
-
čtvrtek 7. 11., 17:00 - 20:00 (Nejen ) sousedské setkání na Spořilově
Nejen pro sousedy ze Spořilova, ale i všechny ostatní, pořádáme další akci v rámci oslav 60. výročí založení Ústav fyziky atmosféry AV ČR. Příchozí se mohou těšit na ohnivé tornádo, první československou družici a modely současných kosmických sond nebo zábavné experimenty. Souběžně poběží krátké přednášky, které představí zajímavé vědecké problémy. Přednášky:- 18:00 Radan Huth (ředitel ÚFA): Ústav fyziky atmosféry v historii a současnosti
- 18:25 Ivana Kolmašová: Nad bouřkami se také blýská
- 18:50 Petr Zacharov: Nebezpečné projevy bouří
- 19:15 Ondřej Lhotka: Aktuální trendy ve výzkumu vln veder
- 19:40 Petra Koucká Knížová: Polární záře
-
sobota 9. 11., 10:00–16:00 Den otevřených dveří ve spořilovském areálu Akademie věd
Ve spořilovském vědeckém kampusu se otevírají dveře tří pracovišť Akademie věd: Geofyzikálního ústavu, Ústavu fyziky atmosféry a Astronomického ústavu. Seznámíte se s jejich vědeckou činností, pro děti je připravena soutěž a dětský koutek.Přednášky v rámci Dne otevřených dveří 9. listopadu - proběhnou v zasedacím sále Geofyzikálního ústavu AV ČR: -
10:30 RNDr. Jiří Svoboda, Ph.D. (Astronomický ústav AV ČR) - Evropské kosmické mise s českou účastí
-
11:30 prof. RNDr. Ondřej Santolík, Dr. (Ústav fyziky atmosféry AV ČR) - Zvuky z vesmíru
-
12:30 RNDr. Václav Pavlík, Ph.D. (Astronomický ústav AV ČR) - Černé díry a kde je hledat
-
13:30 RNDr. Miloslav Müller, Ph.D. (Ústav fyziky atmosféry AV ČR) - Povodně 24
-
14:30 Mgr. Petr Brož, Ph.D. (Geofyzikální ústav AV ČR) - Když hrozí sopky
-
15:30 Ing. Hana Grison, Ph.D. (Geofyzikální ústav AV ČR) - Magnetizmus kolem nás
-
sobota a neděle 9-10. 11., 10:00–16:00 Exkurze na observatoř Milešovka
Observatoř Milešovka se nachází na stejnojmenné hoře, které se přezdívá královna Českého středohoří. Díky kuželovitému tvaru hory s převýšením okolo 400 metrů má stanice hned několik čerských primátů. Jedná se o největrnější českou meteorologickou stanici, stanici s největším počtem dní s mlhou nebo nízkou oblačností a v neposlední řadě o stanici s největším počtem zaznamenaných bouřek. -
sobota a neděle 9-10. 11., 11:00–16:00 (začátky exkurzí 10:30; 11:30; 14:15; 15:00) Exkurze na observatoř Kopisty
Observatoř Kopisty se nachází mezi Mostem a Litvínovem v blízkosti hnědouhelných dolů, Chemopetrolu Litvínov a jezera Most. Stanice byla vybudována pro monitorování podmínek šíření exhalací v této velmi exponované lokalitě. V současné době je mimo klasická meteorologická měření stanice zajímavá svým 80m stožárem na měření profilu větru. -
sobota 9. 11., 09:00–15:00 (začátek každou celou hodinu) Exkurze na telemetrickou Stanici Panská Ves
Informace o historii příjmu vědeckých družic v ÚFA a programu družic MAGION, prohlídka parabolických antén a přijímací místnosti, ukázky ionosférických měření a příjmu magnetosférických hvizdů. Rezervace je nutná jen u větších skupin.
(Nejen ) sousedské setkání na Spořilově
Ve čtvrtek 7. 11. od 17 do 20 hodin bychom rádi pozvali nejen sousedy ze Spořilova, ale i všechny ostatní, aby v rámci oslav 60. výročí založení navštívili Ústav fyziky atmosféry AV ČR. Příchozí se mohou těšit na ohnivé tornádo, první československou družici a modely současných kosmických sond nebo zábavné experimenty. Souběžně poběží krátké přednášky, které představí zajímavé vědecké problémy.
Přednášky:
- 18:00 Radan Huth (ředitel ÚFA): Ústav fyziky atmosféry v historii a současnosti
- 18:25 Ivana Kolmašová: Nad bouřkami se také blýská
- 18:50 Petr Zacharov: Nebezpečné projevy bouří
- 19:15 Ondřej Lhotka: Aktuální trendy ve výzkumu vln veder
- 19:40 Petra Koucká Knížová: Polární záře
Pozvánka na podzimní cyklus interních seminářů ÚFA AV ČR, v.v.i.
které se konají vždy ve čtvrtek od 14 hodin v zasedací místnosti ÚFA.
Semináře probíhají v angličtině, pokud se přítomní na místě nedomluví jinak.
(2.patro, č. dveří 201), Boční II 1401, Praha 4 – Spořilov
22. 10. Georg Fisher: The radio wave polarization of Saturn lightning observed by Cassini (guest seminar, exceptionally on Tuesday 14:00)
24. 10. Kateřina Rosická: Rapid whistlers originating from electrical discharges in the Jovian atmosphere
31. 10. Filip Hulec: Design precipitation totals in Czechia: overview, comparison and new approaches
14. 11. Habtamu Marew: Equatorial Spread-F characteristics using HF Doppler shift measurements: results from upgraded Doppler sounder system in Tucuman, Argentina.
21. 11. Sergii Panasenko: Characteristics of traveling ionospheric disturbances over eastern Europe from ground-based remote sensing observations
28. 11. Eva Plavcova: Precipitation short-term variability in current climate models over Europe
Jana Popová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR se zaměřuje hlavně na výzkum elektřiny v atmosféře, vzniku a předpovědi blesků. Hlavním nástrojem její práce je modelování s využitím aktuálních modelů oblaku nebo numerických modelů předpovědi počasí a analýza dat naměřených radary.
Více z předání cen Otto Wichterleho zde.Vynést na oběžnou dráhu Země dva mikrosatelity, které jsou vybavené pokročilými technologiemi pro hledání zdrojů surovin ve vesmíru. To je cíl kosmické mise SLAVIA, která úspěšně dokončila přípravnou fázi ověřující její celkové technologické řešení. Svůj let do vesmíru by měla odstartovat v roce 2027. Přípravu mise zaštítila Evropská kosmická agentura (ESA) a podpořilo ji jako jeden ze svých ambiciózních projektů Ministerstvo dopravy ČR.
Více informací naleznete v tiskové zprávě AV ČR.Jiří Mrázek se narodil 17. dubna 1923 v Praze. Vystudoval fyziku a astronomii na Univerzitě Karlově, zároveň se však věnoval svým četným koníčkům, a to na vysoké úrovni. Byl juniorským mistrem ČSR v šachu, československým rekordmanem v rychlotelegrafii a renomovaným amatérem vysílačem (značka OK1GM). Pracoval v Geofyzikálním ústavu ČSAV v Praze, kde stál u zrodu ionosférického oddělení a observatoří v Průhonicích a v Panské Vsi. Zabýval se geomagnetickými jevy, ionosférou a šířením elektromagnetických vln. Zajímal se o kosmonautiku a stal se jejím televizním a rozhlasovým propagátorem. V přímých přenosech komentoval přistání astronautů misí Apollo na Měsíci. Popularizoval též nástup výpočetní techniky do praktického života. V rozhlase měl pravidelnou rubriku zaměřenou na dálkový příjem rozhlasových vysílačů. Ke konci života těžce onemocněl a věnoval se duchovnímu rozměru lidského bytí. Zemřel 14. listopadu 1978.
Další informace:Významné ocenění International Journal of Climatology prize, udělované britskou Královskou meteorologickou společností, získal v letošním roce klimatolog prof. RNDr. Radan Huth, DrSc. ředitel Ústavu fyziky atmosféry AVČR v. v. i.
Další zdroje informací:
Rozhovor Jroslava Chuma a Jiřího Baše s rektorem Universidad Nacional de Tucumán o rozvoji splupráce a nové zdejší instalaci na ÚFA vyvinutého Dopplerovského radaru pro studium ionosférických poruch a jejich šíření (ve španělštině). Více se ve španělštině dočtete na stránkách univerzity.
Výlet na Milešovku s meteorologem Petrem Zacharovem.
Meteorolog Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR nás provede cestou na největrnější českou pozorovatelnu počasí, která se nachází na vrcholku hory Milešovky. Observatoř je v provozu nepřetržitě od roku 1905 a nabízí unikátní dataset měření projevů počasí za uplynulé století. Jaké přístroje se pro měření využívaly před více než sto lety a jaké dnes? V čem je lidské oko pozorovatele nezastupitelné v popisu oblačnosti a proč výhled z Milešovky okouzlil Alexandera Humboldta nebo Johanna Wolfganga Goetha? Napoví další epizoda podcastu Věda na dosah.
Rozhovor si poslechněte na Spotify, Google Podcasts, iTunes nebo Anchoru. Seznam všech dosavadních epizod najdete na naší stránce věnované podcastu.Další informace:
1194
publikací (od 2010)
183
projektů (since 2010)
112
zaměstnanců
60
let existence