Červen
Pohled přes skleněnou kouli Campbellova-Stokesova heliografu na zelenou registrační kartu, která se v minulosti používala k záznamu doby trvání přímého slunečního svitu. | |
Heliograf (česky též slunoměr) je jednoduchý přístroj, který slouží pro měření délky denního svitu, nikoliv však intenzity záření Slunce. Jeho hlavní součástí je skleněná koule, působící jako spojná čočka, která soustřeďuje paprsky do jednoho místa, takže dochází k propálení stopy na registrační pásku umístěnou za čočkou. Čočka je umístěna v ohniskové vzdálenosti od misky. Na misce jsou tři různé zářezy pro vložení registrační pásky. První, v nejnižší poloze a je nejdelší. Používá se pro letní měření, kdy je nejdelší doba slunečního svitu. Druhý se nazývá rovnodennostní a používá se v době 3 týdny před rovnodenností a tři týdny po rovnodennosti. Poslední, třetí zářez, je umístěn v nejvyšší poloze, je nejkratší a používá se v zimním období, kdy je nejkratší doba slunečního svitu.
Zdroj: Heliograf (měřicí přístroj). (4. 01. 2023). Wikipedie: Otevřená encyklopedie. |
Světový den oceánů je mezinárodním dnem, který každoročně 8. června připomíná významnou roli oceánů v každodenním životě na Zemi. S nápadem na vytvoření Světového dne oceánů přišla v roce 1992 Kanada. Účelem Světového dne oceánů je informovat veřejnost o dopadu lidského jednání na oceán, rozvinout celosvětové hnutí občanů pro oceány a mobilizovat a sjednotit světovou populaci na projektu udržitelného hospodaření se světovými oceány. Světový oceán je masa slané vody, která pokrývá ~ 71 % Země, obsahuje 97 % vody na Zemi a je primární složkou zemské hydrosféry. Oceán ovlivňuje klima a atmosférické proudění, uhlíkový cyklus a koloběh vody v přírodě jako obrovský zásobník tepla.
Světový den boje proti desertifikaci a suchu vyhlášený Organizací spojených národů a od roku 1995 se každoročně slaví 17. června. Proces rozšiřování pouště v důsledku činnosti člověka je celosvětovým problémem s vážnými důsledky pro biologickou rozmanitost, ekologickou bezpečnost, vymýcení chudoby, socioekonomickou stabilitu a udržitelný rozvoj. Účelem Světového dne boje proti desertifikaci a suchu je zvýšit povědomí o přítomnosti těchto fenoménů a upozornit na metody prevence desertifikace a obnovení krajiny po suchu.
Sir David Brunt (17. 6. 1886 – 5. 2. 1965) byl velšský meteorolog. V letech 1934-1952 byl profesorem meteorologie na Imperial College v Londýně. V letech 1949 až 1957 byl viceprezidentem Královské společnosti.
David Brunt se zasloužil o to, že předpověď počasí byla poprvé vědecky podložena, a proto byl nazýván "otcem meteorologie". V letech 1936-1939 přispěl k teoretickému pochopení rozptylu mlhy, což byly informace použité při vývoji systému rozptylu mlhy FIDO.
V roce 1939 byl zvolen členem Královské společnosti a v roce 1944 mu byla udělena Královská medaile. V letech 1948-1957 byl jejím tajemníkem a v letech 1949-1957 viceprezidentem. V letech 1942-1944 byl prezidentem Královské meteorologické společnosti a v roce 1947 obdržel Buchanovu cenu a Symonsovu zlatou medaili. V letech 1945 až 1947 byl také prezidentem Fyzikální společnosti. V roce 1949 byl oceněn titulem Knight Bachelor a v roce 1959 titulem Knight Commander of the Order of the British Empire (KBE).
Ve čtvrtek 24. června 2021 okolo 19.20 hodin prošly několika obcemi na pomezí Břeclavska a Hodonínska na jižní Moravě bouře s intenzivním krupobitím a tornádem. Jednalo se o silné tornádo doprovázené savými víry, které dosáhlo síly IF4 na mezinárodní Fujitově stupnici (druhá nejsilnější úroveň síly tornáda). Tornádo existovalo 39 minut a prošlo úsekem dlouhým 27.1 kilometrů a širokým (s odchylkami) zhruba půl kilometru. Kriticky zasaženo bylo sedm obcí, nejvíce postiženy byly Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky, Lužice a části Hodonína Bažantnice a Pánov.
V dotčených obcích bylo poničeno asi 1200 až 1600 staveb včetně veřejných, zemědělských a průmyslových budov, dále velký počet stromů a vozidel. Silně zasažena byla infrastruktura včetně druhého železničního koridoru. Škody na soukromém i veřejném majetku byly podle předběžných odhadů vyčísleny na 15 miliard korun. Ke zbourání bylo určeno asi 200 domů. V průběhu večera a následujícího dne bylo ošetřeno několik set zraněných osob, zemřelo celkem šest osob.
Viz též:
- Tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku (zdroje ÚFA)
- Report published on the joint damage survey of the tornado in Southeast Czechia on 24 June 2021
Joseph Stepling (29. červen 1716 Řezno – 11. červenec 1778 Praha) byl česko-německý jezuitský kněz, fyzik, astronom, matematik, meteorolog a pedagog. Systematická měření v Klementinu, která zavedl roku 1752, se stala od 1.1.1775 pravidelná a stala se nejstaršími souvislými meteorologickými údaji ve střední Evropě. Svá měření například využil k objasnění a popisu vichřice, která se prohnala 17.–19.2.1756 střední Evropou. Ve své práci využíval tlakoměr k určení nadmořské výšky a sledoval i teplotu vody ve Vltavě. Sestrojil rtuťový teploměr s Réaumurovou stupnicí. Zdroj: wikipedia.com.