Březen
Historický pyranometr pro měření globálního slunečního záření pomocí rozdílného zahřívání bílých a černých plošek, které záření odrážejí, resp. pohlcují. | |
Pyranometr slouží k měření globálního slunečního záření nejčastěji na termoelektrickém principu. Jejich diferenční termočlánek, popř. termobaterie, indikuje teplotní rozdíl povrchu, který absorbuje prakticky úplně dopadající krátkovlnné záření, a povrchu, který toto záření nepohlcuje, nebo je zastíněn. Obdobný teplotní rozdíl se určuje diferenčním bimetalem v Robitzschově bimetalickém pyranografu nebo rozdílem teplot na teploměrech pyranometru Aragova–Davyova. Některé typy pyranometrů používají jako čidlo fotodiody, které vytvářejí fotoelektrické napětí úměrné dopadajícímu záření. Pyranometr destilační neboli lucimetr měří globální, popř. cirkumglobální záření tak, že záření pohlcené čidlem přístroje využívá k výparu vhodné kapaliny, jejíž objem je po zpětné kondenzaci mírou pohlceného záření. Jestliže se stínidlem odstraní přímé sluneční záření, pyranometry měří rozptýlené sluneční záření a pracují jako difuzometry. Pyranometry jsou většinou vybaveny dvěma skleněnými polokoulemi chránícími jejich čidla před rušivými účinky větru, atm. srážek, vnitřní cirkulací vzduchu v čidle a před usazováním prachu a nečistot. Polokoule současně zabraňují průchodu záření delších vlnových délek než asi 4 µm a způsobují, že pyranometr měří pouze krátkovlnné záření. Jestliže se pyranometr exponuje s polokoulemi umožňujícími průchod dlouhovlnného záření, tzn. měří jak krátkovlnné, tak dlouhovlnné záření, nazývá se pyrradiometr. |
První významnou stavbou, která byla postavena na Milešovce byla malá hospoda, kterou v roce 1820 vybudoval za velmi obtížných podmínek hostinský Anton Weber z Velemína. V následujících letech tuto hospodu postupně rozšířil na 2 jídelny, několik chat, prostor pro tanec, malý obchod a kapličku. Ve 40. letech 19. století postavil na Milešovce 4 m vysokou kamennou rozhlednu.
Observatoř byla vybudována na podnět tehdejšího komerčního rady Reginalda Czermack-Wartecka, který byl zasloužilým členem předsednictva Horského spolku v Teplicích a předsedou horských spolků severozápadních Čech. Pro realizaci stavby observatoře bylo sestaveno několik komisí, přičemž vědeckou komisi vedl universitní profesor dr. R. Spitaler. Z pěti projektů, podaných různými architekty, byl dne 25. 2. 1903 vybrán návrh E. Hoka.
Stavba observatoře započala 4. 3. 1903. Základním stavebním materiálem byl znělec, který byl vytěžen přímo na vrcholu Milešovky. Stavba byla dokončena v červnu 1904. Součástí budovy observatoře je 18 m vysoká věž, na které se v 10 m rozprostírá vyhlídkový ochoz.
Od roku 1905 zde probíhají nepřetržitě meteorologická pozorování a měření (s malou přestávkou v roce 1917 a během 2. světové války).
V roce 1953 přešla observatoř pod správu Československé akademie věd (ČSAV), a to sice nejdříve pod Geofyzikální ústav, posléze pod Laboratoř meteorologie GFÚ a nakonec v roce 1964 pod Ústav fyziky atmosféry, kterému patří až do současnosti.
Observatoř je zařazena do mezinárodní sítě synoptických stanic, každou hodinu zde probíhají standardní meteorologická a třikrát denně klimatická pozorování. Kromě toho je observatoř vybavena celou řadou speciálních meteorologických přístrojů, např. oblačným radarem METEK.
Světový den vody je každoročně připomínaným dnem Organizace spojených národů (OSN), který se koná 22. března od roku 1993. Upozorňuje na význam pitné vody a podporuje zodpovědné využívání vody a přístup k nezávadné vodě pro každého. Světový den vody upozorňuje na to, jak zásadní roli hraje voda v našem životě a jak ji můžeme lépe chránit.
Světový meteorologický den byl vyhlášen v roce 1951 jako připomínka založení Světové meteorologické organizace 23. března 1950. Tato organizace každoročně vyhlašuje heslo Světového meteorologického dne a tento den se slaví ve všech členských zemích. Např. v roce 2023 bylo téma Světového meteorologického dne Budoucnost počasí, klimatu a vody napříč generacemi.
Josef Podzimek (24. 3. 1923 - 25. 12. 2007) vystudoval užitou fyziku a matematiku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Během vojenské služby na letišti Praha-Kbely se seznámil s problematikou mikrofyziky oblaků, které se věnoval během celé své vědecké kariéry. Propojoval přitom experimentální i teoretickou složku výzkumné práce. V roce 1954 nastoupil do Geofyzikálního ústavu ČSAV na místo vedoucího oddělení fyziky oblaků v Hradci Králové. Autorsky se od té doby podílel na mnoha desítkách článků v renomovaných mezinárodních časopisech. Již v roce 1959 publikoval obsáhlou monografii Fysika oblaků a srážek.
Zmíněné oddělení se stalo součástí Laboratoře meteorologie ČSAV, zřízené v roce 1961, a posléze Ústavu fyziky atmosféry ČSAV, založeného v roce 1964. Josef Podzimek se stal prvním ředitelem ÚFA, zároveň externě přednášel na Matematicko-fyzikální fakultě UK, kde se v roce 1967 habilitoval. V roce 1970 se rozhodl zůstat v USA, kde až do roku 1992 působil jako vědecký pracovník a profesor na Univerzitě Missouri-Rolla. Téměř až do své smrti byl vědecky aktivní a po změně politických poměrů spolupracoval i s pracovníky ÚFA.